O mnie

Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzę zajęcia z literatury po 1989 roku, współczesnego życia literackiego i warsztaty krytyczne oraz wykład monograficzny zatytułowany CZYTANIE NON-FITION.

Przez trzy lata jako krytyczka literacka opowiadałam o książkach na antenie Radia Kraków w programie Barbary Gawryluk „Koło kultury” (wspólnie z Anną Marchewką, Małgorzatą I. Niemczyńską, Marcinem Wilkiem).

Prowadzę spotkania autorskie, warsztaty krytyczne i warsztaty blogerskie.

Napisałam książkę – Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w powieści polskiej w perspektywie pamięci kulturowej (Wydawnictwo UMK, Seria Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2014) oraz szereg artykułów naukowych na temat współczesnej literatury polskiej (większość z nich znajduje się w zakładce JĘZYK KRYTYKI). Za Przepisywanie historii, przygotowane jak doktorat na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymałam w 2014 roku Nagrodę Prezesa Rady Ministrów oraz Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W 2017 roku została laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Od 2012 roku prowadzę blog Książki na ostro, który w październiku 2015 roku znalazł się na liście 15 najlepszych blogów książkowych magazynu „Press”. Przyznano mu także najwyższe noty za poziom merytoryczny spośród wszystkich wyróżnionych.