Poradnik bibliotekarzy

Lista książek, które wydały mi się najciekawsze w pierwszej połowie 2019 roku. Krótka, bo żaden budżet, ani domowy, ani instytucjonalny nie jest z gumy, półki też jakoś się nie chcą rozciągać.

Wybrałam to, co najciekawsze, ale nie oczywiste, nie ma tu Bladego króla Fostera Davida Wallace’a, czy nowego Houellebecqa, bo i tak wiadomo, że to literatura obowiązkowa (choć czy Serotonia jest taka obowiązkowa to osobny temat).

Wygrzebałam książki z początku roku, bo rytm kalendarza wydawniczego oparty jest na krótkim oddechu, po spętrzeniu książek przed warszawskimi targami nastał teraz wylew produkcji wakacyjnej, czyli poradnikowo-gatunkowej, co oznacza, że można z powodzeniem wrócić do tego, co było trudne i ambitne, a ukazało się w marcu. Pamiętacie, co w ogóle wyszło w marcu? No właśnie, przegrzebałam zatem za was strony wydawnictw i sprawdziłam moje notatki.

Jesienią 2018 roku w ramach Księgarń na Medal, programu organizowanego przez Fundację Miasto Literatury, rozmawiałam z krakowskimi bibliotekarkami. Miałam im opowiadać o tym, co warto kupić do biblioteki. Ten cykl stanowi przedłużenie naszej rozmowy.

Choć tak naprawdę to bibliotekarki uświadomiły mi, jak działa ich system, obaliły też kilka mitów. Nowości? Są zawsze i to dość szybko. Pieniądze na literaturę popularną? Są, ale większość książek gatunkowych, kryminałów i obyczajowych, biblioteki otrzymują w darze od czytelników, którzy nie gromadzą książek, ale po spożyciu oddają je do biblioteki. Literatura ambitna? Jest, często wywalczona i wyszarpana z wiecznie za małych budżetów.

Te dziesięć książek to także wezwanie do opanowania – szalejemy w księgarniach, bo zawsze jednak trochę dajemy się nabrać działom promocji. Tymczasem z perspektywy czasu większość książek nie jest taka super, jak mówią działy sprzedaży.

Najlepsze książki 2019

  1. Didier Eribon, Powrót do Reims, wydawnictwo Karakter, przeł. Maryna Ochab
  2. Olga Wiechnik, Posełki. Osiem pierwszych kobiet, Wydawnictwo Poznańskie
  3. Agnieszka Dauksza, Jaremianka, Wydawnictwo Znak
  4. Joanna Gierak-Onoszko, 27 śmierci Toby’ego Obeda, Dowody na Istnienie
  5. Weronika Murek, Feinweinblein. Dramaty, wydawnictwo Czarne
  6. Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz, pod red. Karoliny Szymaniak, Belli Szwarcman-Czarnoty i Joanny Lisek, Austeria
  7.  Manuel Vilas, Ordesa, Rebis, przekład Carlos Marrodan Casas, Rebis
  8. Gunnhild Øyehaug, Czekaj, mrugaj, wydawnictwo Pauza, przekł. Anna Krochmal i Robert Kędzierski
  9. Carl Frode Tillier, Początki, Wydawnictwo Poznańskie, przeł. Katarzyna Tunkiel
  10. Aleksandra Boćkowska, 4 czerwca 1989. Można wybierać, Czarne

Zdjęcie: Clay Banks on Unsplash

Comments

Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *