Lista książek, które wydały mi się najciekawsze w pierwszej połowie 2019 roku. Krótka, bo żaden budżet, ani domowy, ani instytucjonalny nie jest z gumy, półki też jakoś się nie chcą rozciągać.
Wybrałam to, co najciekawsze, ale nie oczywiste, nie ma tu Bladego króla Fostera Davida Wallace’a, czy nowego Houellebecqa, bo i tak wiadomo, że to literatura obowiązkowa (choć czy Serotonia jest taka obowiązkowa to osobny temat).
Wygrzebałam książki z początku roku, bo rytm kalendarza wydawniczego oparty jest na krótkim oddechu, po spętrzeniu książek przed warszawskimi targami nastał teraz wylew produkcji wakacyjnej, czyli poradnikowo-gatunkowej, co oznacza, że można z powodzeniem wrócić do tego, co było trudne i ambitne, a ukazało się w marcu. Pamiętacie, co w ogóle wyszło w marcu? No właśnie, przegrzebałam zatem za was strony wydawnictw i sprawdziłam moje notatki.
Jesienią 2018 roku w ramach Księgarń na Medal, programu organizowanego przez Fundację Miasto Literatury, rozmawiałam z krakowskimi bibliotekarkami. Miałam im opowiadać o tym, co warto kupić do biblioteki. Ten cykl stanowi przedłużenie naszej rozmowy.
Choć tak naprawdę to bibliotekarki uświadomiły mi, jak działa ich system, obaliły też kilka mitów. Nowości? Są zawsze i to dość szybko. Pieniądze na literaturę popularną? Są, ale większość książek gatunkowych, kryminałów i obyczajowych, biblioteki otrzymują w darze od czytelników, którzy nie gromadzą książek, ale po spożyciu oddają je do biblioteki. Literatura ambitna? Jest, często wywalczona i wyszarpana z wiecznie za małych budżetów.
Te dziesięć książek to także wezwanie do opanowania – szalejemy w księgarniach, bo zawsze jednak trochę dajemy się nabrać działom promocji. Tymczasem z perspektywy czasu większość książek nie jest taka super, jak mówią działy sprzedaży.
Najlepsze książki 2019
- Didier Eribon, Powrót do Reims, wydawnictwo Karakter, przeł. Maryna Ochab
- Olga Wiechnik, Posełki. Osiem pierwszych kobiet, Wydawnictwo Poznańskie
- Agnieszka Dauksza, Jaremianka, Wydawnictwo Znak
- Joanna Gierak-Onoszko, 27 śmierci Toby’ego Obeda, Dowody na Istnienie
- Weronika Murek, Feinweinblein. Dramaty, wydawnictwo Czarne
- Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz, pod red. Karoliny Szymaniak, Belli Szwarcman-Czarnoty i Joanny Lisek, Austeria
- Manuel Vilas, Ordesa, Rebis, przekład Carlos Marrodan Casas, Rebis
- Gunnhild Øyehaug, Czekaj, mrugaj, wydawnictwo Pauza, przekł. Anna Krochmal i Robert Kędzierski
- Carl Frode Tillier, Początki, Wydawnictwo Poznańskie, przeł. Katarzyna Tunkiel
- Aleksandra Boćkowska, 4 czerwca 1989. Można wybierać, Czarne
Zdjęcie: Clay Banks on Unsplash