Książki, na które czekam jesienią

Za kilka dni zaleje nas fala reklam jesiennych nowości, książek bestsellerowych, głośnych, ważnych. Żeby nie utonąć w tej powodzi podaję Państwa rozwadze te tytuły, na które sama czekam niecierpliwie. 
1. Stanisław Bereś, Gajcy. W pierścieniu śmierci (Czarne) – genialny polski poeta, który kompletnie nie miał szczęścia: nie dość, że zginął młodo w powstaniu warszawskim, to przywalił go cień Baczyńskiego, a potem polska prawica uczyniła z niego jednego ze swoich flagowych autorów, bo on sam też miał takie poglądy. Bereś bada zagadkę losu Gajcego.  
2.Patrycja Bukalska, Luna, Wielka Litera – portret Julii Brystygierowej. Bardzo lubię takie portrety osób zagubionych w historii, przywoływanie starych widm i – w tym wypadku – zmór. Brystygierowa w latach 50. trzęsła bezpieką, na starość stała się wierząca. Dzisiaj mało kto pamięta jej nazwisko.
3.Michael Herr, Depesze, Karakter (przekł. Krzysztof Majer) – na Zachodzie pozycja kultowa, w Polsce nieznana. Opowieść o wojnie w Wietnamie, napisana przez scenarzystę Czasu Apokalipsy. Dla mnie ciekawe jeszcze z jednego powodu: to jedyna książka Herra, jaką kiedykolwiek napisał, czyli ciśnienie rozsadzi nam głowy.  
4.Katja Kettu, Akuszerka, Świat Książki – powieść fińskiej autorki o II wojnie światowej, romansie obozowej akuszerki obozowej i esesmana. Wydawca porównuje ją do Sofi Oksanen, którą uważam za najwybitniejszą powieściopisarkę Europy Wschodniej. 
5.Philipp Meyer, Syn, Czwarta Strona – wielka amerykańska saga rodzinna, gorzka, realistyczna powieść.  Finalista Pulitzera w 2014 roku (przegrał z Donną Tartt i Szczygłem).
6.Agneta Pleijel, Wróżba, Karakter (przekł. Justyna Czechowska) – jedna z najwybitniejszych szwedzkich pisarek, dziewczęca powieść o dojrzewaniu, mocne kobiece postacie. Czego chcieć więcej?
7.Adrienne Rich, 21 wierszy miłosnych (przekł. Jakub Głuszak), Biuro Literackie – wybór wierszy znanej autorki, tekstów kobiecych, feministycznych, homoerotycznych. Mocnych, ale też dzisiaj już klasycznych.
8.Filip Springer, Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast, Karakter – na to czekam naprawdę niecierpliwie. Opowieść o mniejszych polskich miastach, o byłych miastach wojewódzkich. Panorama Polski, która wcale nie jest Polską B.
9.Witold Szabłowski, Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia, Znak – temat wyjątkowo gorący, jątrzący coraz bardziej polskie społeczeństwo. Za to autor chłodny, rozsądny, ze świetnym warsztatem.
10.Aleksandra Zielińska, Bura i szał, WAB – druga powieść obiecującej autorki. Zobaczmy, jak sobie poradziła po debiucie.

 

Comments

Komentarzy

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *